Amulety i Talizmany dla każdego

 

Krzyż Św. Benedykta

Krzyż Św. Benedykta

srebro pr. 0925

Wysokość: 21 mm

Pochodzenie i opis medalika

Św. Benedykt miał w swym życiu wielkie nabożeństwo do krzyża świętego jako znaku zbawczej miłości Jezusa Chrystusa. Często czynił znak krzyża. Z jego pomocą pokonywał własne ciężkie pokusy. W życiu św. Benedykta, Bóg mocą tego znaku w cudowny sposób niweczył złe zamiary i omamy szatańskie, jak opisuje to papież Grzegorz Wielki w II księdze Dialogów.

W XVII w. ustalił się ikonograficzny typ medalika, z wizerunkiem św. Benedykta na jednej stronie i krzyżem z literami na odwrocie. Ten medal rozszedł się z Niemiec, gdzie został po raz pierwszy wybity, po całej katolickiej Europie.

 
Z jednej strony (awers) medal przedstawia św. Zakonodawcę trzymającego w prawej ręce mały krzyż, a w lewej księgę (świętą Regułę); na obrzeżu widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci). Przy postaci świętego - napis: Crux sancti patris Benedicti (Krzyż świętego Ojca Benedykta).
Poniżej tego napisu, po prawej ręce Zakonodawcy przedstawiony jest pęknięty kielich, z którego wypełza wąż. To nawiązanie do rozpoznania przez św. Benedykta trucizny podanej mu przez wrogów w Vicovaro. Na tej samej wysokości, po lewej ręce Świętego, kruk z rozpostartymi skrzydłami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z życia św. Benedykta. Nakazał ON krukowi ukrycie zatrutego chleba, który miał uśmiercić Zakonodawcę.

 
 Druga strona medalu (rewers) ma pośrodku wielki krzyż. Nad nim widnieje dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax- Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B- Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta).

 Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L- Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). Na belce poprzecznej: N D S M D- Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł -dosłownie: smok- niech nie będzie mi przewodnikiem).
 
Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas ( Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).

Kup Krzyż Św. Benedykta w CzaryMary.pl

Recenzje:

Mateusz S. 2008-10-20
Jestem bardzo zadowolony z przesyłki! Pozdrawiam;P
Ocena: 5

monika k. 2009-02-09
Krzyżyk jest starannie wykonany,nieduży, łatwo go schować. Ale, prawdę mówiąc, jego forma jest tak ciekawa, ze o chowaniu nie ma mowy:-)).
Ocena: 5

Elżbieta F. 2009-04-21
Krzyż bardzo starannie wykonany, wygląda bardzo oryginalnie. Godny polecenia produkt zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
Ocena: 5

IRENEUSZ K. 2009-07-17
Bardzo zgrabny mały ale bardzo ładny warto go kupić
Ocena: 5

Adam T. 2010-01-06
Krzyż Św. Benedykta wykonany solidnie, bardzo dobrej jakości, polecam wszystkim zainteresowanym :)
Ocena: 5

Marcin L. 2012-01-02
Bardzo fajny produkt. Mimo ze niewielkich rozmiarow to bardzo precyzyjnie wykonany. Wszystkie detale bardzo widoczne. Polecam!
Ocena: 5


Krzyż Św. Benedykta