Amulety i Talizmany dla każdego

 
<< Previous    1  [2]  3    Next >>
Cóż, więc się stało, że pentagram zyskał złą sławę?

Święta Inkwizycja i Kościół uznali przed wiekami, że pentagram to symboliczne wyobrażenie głowy diabła Bafometa, którego rzekomo czcili templariusze. Jak wiadomo, w tamtych czasach Kościół uznawał za złe wszystko co łączyło się w jakikolwiek sposób z templariuszami - zwłaszcza od momentu, kiedy zakon przestawał pożyczać pieniądze francuskiemu królowi. Ten z pomocą Kościoła w akcie zemsty - pogrążył i zlikwidował zakon, a setki jego rycerzy oraz Wielkiego Mistrza - spalił na stosach.

Templariusze rzeczywiście posługiwali się symbolem pentagramu, ale na pewno nie w złych intencjach.

We Francji, w Renes le Chateu, znajduje się jedna z najsłynniejszych budowli templariuszy - a jest zbudowana na planie ogromnego pentagramu uformowanego przez pobliskie wzgórza.

Dopiero w XIX wieku były ksiądz Alphonse Louis Constans podzielił pentagramy na dobre i złe.

Pozytywny to ten pionowy - odwrócony jednym wierzchołkiem do góry, negatywny to jak łatwo się domyśleć odwrotna wersja pierwszego, czyli dwa wierzchołki do góry.

Zły pentagram wykorzystał do rodzącego się wówczas kultu szatana Anton LaVey - autor słynnej Biblii Szatana. Dlatego teraz większość ludzi ma z tym symbolem złe skojarzenia i utożsamia go z satanizmem i czarną magią.

Zupełnie inny jest pentagram biały - czyli dobry.

Od wieków posiadał jedno z najważniejszych znaczeń jakie mu przypisano - znak ochronny.

Pięcioramienna gwiazda symbolizuje człowieka (cztery dolne ramiona to ręce i nogi, a górny to głowa ).Koło zakreślone wokół niego to bariera ochronna.

Znak ten bez bariery czyli koła oznacza rozpad wewnętrzny i konflikt, ale także aktywność, która prowadzi do jego zażegnania

<< Previous    1  [2]  3    Next >>