Amulety i Talizmany dla każdego

 
<< Previous    [1]  2  3    Next >>

 PENTAGRAM - amulet ochronny

Pentagram kojarzony jest z siłami zła i choć jest nieodłączną częścią naszej kultury - tak naprawdę niewiele o nim wiemy i niesłusznie się go obawiamy.

Słowo „pentagram” pochodzi z języka greckiego - gdzie „pente” oznacza cyfrę „5”, a „gamma” literę. Tak więc pentagram odnosi się do pięcioramiennej gwiazdy.

Najstarszy pentagram znaleziony został w Ur w Mezopotamii i czas jego powstania określono na 3500 p.n.e. Był używany prawdopodobnie jako królewska pieczęć.

Pentagram występuje między innymi u Izraelitów, religiach pogańskich starożytności, u chrześcijan i wielu innych.

Obecnie znak ten jest jednym z używanych najczęściej symboli w magii ochronnej.

Wróćmy jednak na chwilę do historii.

Poganie uważali, że znak pochodzi od bogini Kore czczonej na wielkim obszarze od Anglii po Egipt.

Za święty owoc uważano jabłko. Kiedy przetniemy je na połowę - zobaczymy nieomal idealny pentagram. Cyganie nazywają środek jabłka Gwiazdą Wiedzy.

Pentagram uznawany był też za symbol prawdy, a Pitagorejczycy twierdzili, że jest symbolem doskonałości - odnajdując w nim doskonałe proporcje. Używali go, także jako znaku rozpoznawczego w czasach, gdy musieli się ukrywać.

U Celtów pentagram - pentagram był znakiem Bogini Podziemi - Morgany.

Ale nie tylko ludy pogańskie, bo także Chrześcijanie uznawali pentagram za symbol prawdy i mistycyzmu. Nazywano go Gwiazdą Betlejemską i Gwiazdą Trzech Króli. Cesarz Konstantyn używał go jako pieczęci i amuletu chroniącego go przed złymi duchami.

Bywał także symbolem pięciu ran Chrystusa.

Na swojej tarczy, nosił pentagram legendarny rycerz Gawain (bratanek króla Artura).W tym wypadku był to symbol cnót rycerskich: odwagi, czystości, pobożności, rycerskości i wielkoduszności.

Król Salomon używał pentagramu jako znaku, za pomocą którego przywoływał i kontrolował duchy.

 

W Egipcie pentagram symbolizował Horusa - wieczne źródło życia, iskrę boskiego ognia stwarzającego Zycie.

Żydzi uważali pentagramy za symbol Prawdy i Pięciu Świętych Ksiąg.

W średniowieczu pentagram nazywany był czarcią stopą i służył jako amulet chroniący przed klątwami, złymi duchami i wpływami magicznymi.

<< Previous    [1]  2  3    Next >>